Szwajcaria nie jest dla Polaków oczywistym wyborem, jeśli chodzi o wyjazd zarobkowy. Pracownicy znający choćby komunikatywny język niemiecki wybierają raczej takie kraje jak: Niemcy lub Austria. Warto jednak zastanowić się nad wyjazdem właśnie do Szwajcarii – przede wszystkim ze względu na walutę, w jakiej otrzymasz wypłatę. Frank szwajcarski nie dość, że znany jest ze swojej stabilności, to jeszcze jego notowania w stoją na bardzo wysokim poziomie (obecnie kurs szwajcarskiego franka jest wyższy niż kurs euro).
Ile zarabiają pracownicy budowlani w Szwajcarii?
Wynagrodzenie w szwajcarskiej budowlance zależy m.in. od doświadczenia oraz umiejętności komunikacyjnych pracownika. Dobra znajomość języka niemieckiego znacznie zwiększa szansę na znalezienie pracy z solidną wypłatą.
Czego wymagają pracodawcy? Najczęściej komunikatywnego posługiwania się językiem niemieckim oraz minimum 3-letniego doświadczenia w pracy w zawodzie. Aktualnie poszukiwani są:
- Dekarze
- Cieśli konstrukcyjni
- Murarze
- Cieśli szalunkowi
- Zbrojarze
- Monterzy Karton/Gips
- Malarze
- Tynkarze
- Szpachlarze
- Stolarze
- Monterzy kuchni
- Monterzy okien i drzwi
- Monterzy mebli
- Monterzy dociepleń
- Monterzy Rusztowań
- Spawacze
- Ślusarze
- Elektrycy
- Elektromonterzy
- Monterzy Fasad aluminiowych i szklanych
- Hydraulicy
- Pracownicy budowlani
- Pracownicy budowy dróg
- Pracownicy robót ziemnych
- Lakiernicy
- Auto-lakiernicy
- Lakiernicy przemysłowi
- Mechanicy samochodowi
- Mechanicy produkcji
- Ogrodnicy
- CNC operatorzy
Przeciętna stawka godzinowa wynosi 33-38 CHF, czasem doliczana jest do niej dieta dzienna w wysokości 16-20 franków. Średnie zarobki w sektorze budowlanym wahają się w przedziale od 4000 CHF netto do 6500 CHF netto, co daje w przeliczeniu na złotówki ok. 17 000 zł – 28 000 zł na miesiąc. Sporo ofert pracy dotyczy projektów długoterminowych.
Jak znaleźć pracę w Szwajcarii?
Poszukując pracy warto aplikować na naszej stronie. Dzięki temu aplikant zyskuje pewność gwarancji zatrudnienia w sprawdzonych firmach, na podstawie szwajcarskiej umowy o pracę z pełnymi świadczeniami socjalno-emerytalnymi, co więcej otrzyma również pomoc w znalezieniu zakwaterowania oraz załatwieniu niezbędnych formalności, takich jak: ubezpieczenie, pozwolenia na pobyt i pracę. Dodatkowo znajdzie się pod opieka polskiego doradcy zawodowego.